Sıcak Su Sistemleri


Sudan Suya
Sistemler

Özellikle merkezi su soğutmalı mekan soğutma sistemleri kullanılan işletmeler için tercih edilmesi gereken sistemlerdir. Mevcut sistemin; soğutma yoğunluğu – talebi, iklim durumu, kapasite, yaz ve kış çalışması vb. durumlarına bağlı olarak fancoil ya da soğutma kulesi hatlarının dönüş hatlarına irtibatlanarak sistemin yükünü de hafifletme avantajı ile ön plana çıkmakta.
Isı Pompası destekli sistemin tüketimi olan elektrik enerjisi de faydalı enerji olarak kullanıldığından oluşacak tasarruf daha yüksek ve geri dönüşü daha kısa sürede olan sistemlerdir. Merkezi sistem kullanılmasa dahi kapasiteye göre ilave edilebilecek fancoil teşkilatları ile kullanılabilirler.

Havadan Suya
Sistemler

Ayrım olmaksızın ülkemizin bütün sahil (güney ve batı şartları mükemmel sonuçlar verir) şeridinde kullanılabilecek olan sistemlerdir. Ortam sıcaklığından faydalanması ile belirli sıcaklıkların üzerinde ve altında çalışma şartları, verim değerlerine direkt etki etmektedir.
Açığa çıkan soğutma enerjisini (havanın nakil zorluğu sebebiyle) kullanmak zor olmakla birlikte; lokasyonuna yakın bölgelerdeki otopark, muftak, yemekhane, trafo ve jeneratör odası gibi kaliteli havaya ihtiyaç duymayan mekanlarda kullanılabilir. Tasarruf – yatırım geri dönüş bağlantısı kullanım amacına da (sıcak su, mekan ısıtma – soğutma vb.) bağlı olarak oldukça iyi düzeylerdedir.